TÜRKİYE’NİN İLK
DİŞ SAĞLIĞI MÜZESİ

Diş Malzemeleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİŞSİAD) tarafından, tarihten bugüne diş hekimliğinin gelişimini anlatmak, dental endüstri mirasını günümüze taşımak ve toplumla buluşturmak için 24 Mart 2022’de kapılarını ziyaretçilerine açmıştır.

2018 yılı itibariyle müzeyi kurmak için müze bilimcilerle, çeşitli kurum ve kuruluşlarla yürütülen disiplinler arası araştırmalar neticesinde, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 26. Maddesi doğrultusunda, izin alınarak kurulmuş olup Bakanlığın denetiminde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Diş Sağlığı Müzesi; Dişin Arkeolojisi, Dişin Anatomisi, Ağız Bakımı, Diş Hastalıkları, Diş Hekimliği temalarından oluşmaktadır. Ayrıca diş endüstrisi mirasına ait objeler ve belgeler korunarak çağdaş müzecilik teknolojisine uygun olarak sergilenmiştir. Müzenin -1 katında çeşitli etkinlikler için seminer salonu bulunmaktadır.

Müzemiz, Diş hekimliği bilimi ve diş endüstri mirasının tarihini toplumla buluşturarak müze bilinci kazandırması açısından önemli bir nitelik taşımaktadır.